poniedziałek, 3 października 2011

11 MITÓW na temat zorganizowania


Zanim przejdę do opisywania korzyści płynących z posiadania systemu organizacji, chcę napisać o dość powszechnych mitach na temat zorganizowania. Wiele osób myli zorganizowanie z byciem uwiązanym do sztywnego zestawu reguł i zasad, myląc postawę (jaką jest bycie zorganizowanym) z jakimś kodeksem postępowania.

1. MIT: Bycie zorganizowanym tłumi ludzką kreatywność

Wiele osób uważa, że bycie zorganizowanym jest domeną ludzi nudnych, pozbawionych pomysłu na życie, potrzebujących sztywnych granic i narzucania sobie zewnętrznych ograniczeń. Dość popularnym jest określenie „twórczy nieład”. Mówiąc o nim mamy na myśli „bałagan”, „nieporządek”, układ przedmiotów o dość luźnej strukturze, wskazujący na dokonujący się proces twórczy, na wyzbycie się ograniczeń. Osoba, która zachowuje „twórczy nieład” jest obdarzana sympatią, jest to ktoś niepokorny intelektualnie, ktoś tryskający pomysłami i nowymi ideami. Zewnętrzny „nieład” jest odbiciem wewnętrznego bogactwa umysłu oraz duszy takiej osoby i sam jako taki stymuluje twórczo – tak przynajmniej się uważa. W rzeczywistości na dłuższą metę jest wprost przeciwnie. To brak zorganizowania może tłumić kreatywność. Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś zmuszony szukać godzinami potrzebnych przedmiotów. „Twórczy nieład” nie pozwala Ci na zachowanie zorganizowanej przestrzeni i musisz się mocno natrudzić aby odnaleźć to, co jest Ci w danej chwili potrzebne (także jako pomoc w Twoim procesie twórczym). Zastanów się, jak wiele energii musisz zużyć w takiej sytuacji, jak bardzo zmienia to Twój stan umysłu, który pierwotnie był skupiony na tworzeniu, na rozmyślaniu nad nowymi ideami, na kreowaniu. W sytuacji, kiedy panujesz całkowicie nad fizyczną przestrzenią, wiesz gdzie szukać tego, co w danej chwili możesz potrzebować, nie tracisz niepotrzebnie energii na „wielogodzinne” poszukiwania. Możesz ją całkowicie poświęcić na dokonujący się w Tobie proces twórczy.


 2. MIT: Bycie zorganizowanym jest domeną osób, które mają „fioła” na punkcie kontroli

Utrzymywanie wszystkiego w należytym ładzie i porządku nie dotyczy kontroli ale odprężenia. Dzięki temu, że masz w sobie nawyk dbania o określone rzeczy w danym momencie, w innych chwilach, w których szukasz wytchnienia (np. od pracy) nie musisz już się na nich skupiać. 


3. MIT: Bycie zorganizowanym oznacza bycie schludnym

Podczas gdy oczywiście możesz być zarówno zorganizowany jak i schludny, te dwa pojęcia nie powinny być ze sobą utożsamiane i traktowane zamiennie. Twoje książki mogą być ułożone w schludny sposób, możesz mieć w mieszkaniu kilkanaście pudełek na przedmioty ułożonych na sobie lub obok siebie w zgrabny sposób, lub Twoje figurki na kredensie mogą być ustawione w prostej linii. Niemniej jednak, nadal możesz mieć ogromne trudności z odnalezieniem tego czego będziesz potrzebować. Bycie zorganizowanym oznacza posiadanie efektywnego systemu, który daje się dostosować do różnych sytuacji i okoliczności, systemu, przy pomocy którego możesz zarządzać zarówno swoją przestrzenią jak i swoim czasem.

4. MIT: Bycie zorganizowanym oznacza posiadanie obsesji na punkcie czyszczenia

Podobnie jak w 3. micie tak i tutaj nie można stawiać znaku równości między tymi dwoma pojęciami. Czyszczenie to czynność polegająca na usuwaniu brudu i wszelkiego typu zanieczyszczeń celem zachowania odpowiednich warunków sanitarnych. Możesz co miesiąc wygrywać konkurs na najczystsze mieszkanie w bloku, a nadal być niezorganizowaną osobą.

5. MIT: Bycie zorganizowanym oznacza planowanie każdej minuty swojego życia

Podczas gdy bardzo zalecane jest planowanie spotkań, dat rewizji czy zakończenia projektów, klasówek i egzaminów, imienin i innych uroczystości rodzinnych, nie musisz planować każdej minuty swojego życia. Zapełnianie kalendarza zadaniami pomaga w wykorzystywaniu możliwie w pełni Twojego czasu, nie marnowaniu go na rzeczy nieważne i niepilne. Pomaga także w realizowaniu priorytetów jakie sobie wyznaczasz w życiu. Ale broń Boże nie oznacza bycia uwiązanym do jakiegoś sztywnego grafiku. Planując, musisz zostawiać sobie zawsze pewien margines na możliwe zmiany planów oraz zarezerwowywać sobie czas na działania całkowicie spontaniczne, niedające się przewidzieć.

źródło: www.groszki.pl

6. MIT: Osoby zorganizowane nie czerpią radości z życia

Jest wprost odwrotnie. Osoby zorganizowane czerpią z życia pełnymi garściami! Będąc osobą zorganizowaną, będziesz realizować to, do czego się zobowiązałeś, będziesz osiągać postawione sobie cele, będziesz realizować swoje marzenia. Nie będziesz marnować czasu na rzeczy nieistotne i niepilne, nie będziesz trawić swojej cennej energii na czynności nieproduktywne, których można uniknąć. Będziesz mieć więcej czasu i energii dla tych, których kochasz i na realizację swoich pasji

7. MIT: Tylko pewne typy osób mogą być zorganizowane

Tak, istnieje niewielki odsetek ludzkości, który jakby organicznie nie jest zdolny do bycia zorganizowanym. Są to osoby, które posiadają zaburzenia psychiczne uniemożliwiające przejawianie tego typu postaw. Jest to jednakże bardzooooo niewielki odsetek. Pamiętaj, że za byciem zorganizowanym nie stoi posiadanie wrodzonych zdolności ale świadoma decyzja. Jeśli chcesz zostać osobą zorganizowaną musisz jedynie skorzystać z istniejących i sprawdzonych systemów organizacji i zastosować je w swoim życiu. Opisuję dokładnie takie systemy w swoim kursie „Zorganizowany”. Mniej kompleksowo odwołuję się do nich w swoich darmowych lekcjach.

8. MIT: Bycie zorganizowanym zabiera mnóstwo czasu i energii

Jak już zdążyłeś się zapewne zorientować jest zupełnie odwrotnie. Brak zorganizowania zabiera więcej energii i czasu niż można się spodziewać. Możesz być pewien, że nie korzystając z efektywnego systemu organizacji prędzej czy później napotkasz duże przeszkody w realizacji swoich planów, przeszkody które nie będziesz w stanie ominąć lub przekształcić w korzyści. To będzie spowalniało Twoje działanie lub je całkowicie sabotowało.

9. MIT: Mam zbyt dużo rzeczy i zbyt wiele zajęć aby być osobą zorganizowaną

Jeśli nie rozprawisz się z obecnym nieładem i bałaganem, z biegiem czasu będziesz doświadczać jeszcze większego chaosu i nieporządku. Zawsze, w każdej chwili możesz rozpocząć pracę nad zarządzaniem swoim czasem i przestrzenią. Powiem więcej! Jeśli identyfikujesz się ze stwierdzeniem, które jest treścią tego mitu, powinieneś jak najszybciej zacząć pracować nad wspomnianym nieładem. W innym wypadku nie będziesz musiał czekać długo aby doświadczyć negatywnych skutków braku zorganizowania.

10. MIT: Nie mam wystarczającej ilości miejsca na zachowanie organizacji przestrzeni

Pierwszym krokiem do nauczenia się organizacji jest pozbycie się bałaganu, zapanowanie nad tym, co ciąży i przeszkadza w efektywnym działaniu. Istnieją ponadto ciekawe metody zwiększające w sposób niemalże cudowny ilość przestrzeni. Ale najpierw trzeba zrobić pierwszy krok i postanowić zmianę w nastawieniu, otworzyć się na zmianę. 

11. MIT: A kto mi powie jak się mam zorganizować aby rozpocząć pracę nad sobą?

Tak jak ma to miejsce w przypadku dużych projektów, z którymi być może zetknąłeś się w pracy bądź w szkole, zazwyczaj na początku przytłacza ogrom rzeczy do zrobienia. To poczucie ogromu bierze się z naszych przypuszczeń, oczekiwań w stosunku do tego jak będzie wyglądał proces, naszych lęków i obaw. Może Ci się zdawać, że musisz zmienić niemalże wszystko w swoim życiu jeśli chcesz stać się osobą zorganizowaną. Tak na szczęście nie jest :) Skup się na tym obszarze, który najbardziej spędza sen z Twoich powiek, na tym co Ci najbardziej przeszkadza. Może to być: brak ładu w Twoim salonie, kuchni lub garażu, Twój brak punktualności, lub brak umiejętności planowania zadań do wykonania w pracy. Skup się na jednej rzeczy, nie łap 10 srok za ogon. Wystarczy złapać jedną dorodną srokę...


Pamiętaj także o mocy własnej decyzji. To Ty jesteś odpowiedzialny za zmianę, Ty dokonujesz pierwszego kroku, nikt inny nie zrobi tego za Ciebie!
Podczas kursu „Zorganizowany” udzielam wskazówek i asystuję moim kursantom w procesie stawania się osobą zorganizowaną. Każdy krok w budowaniu w sobie postawy zorganizowania dokonuje się stopniowo i świadomie. Zachęcam Cię do takiej stopniowej zmiany, z której wielu już skorzystało.

Jeśli chcesz się naprawdę zmienić lub utwierdzić w postawie zorganizowania, czytaj powyższy wpis od czasu do czasu (a szczególnie w chwilach zwątpień i kryzysów). Dzięki temu będziesz silny w swoim postanowieniu, w swojej postawie osoby zorganizowanej. 
Jeśli masz jakieś uwagi, pytanie, proszę napisz komentarz poniżej lub napisz do mnie maila. Chętnie Ci pomogę!

Jeśli podobał Ci się powyższy wpis podziel się nim ze znajomymi i przyjaciółmi. Co najważniejsze jednak, korzystaj z niego dla swojego pożytku i pomyślności w życiu!

Przeczytaj także:

6. Zorganizowanie jako psychologiczny fenomen

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz