wtorek, 26 lipca 2011

Prawdziwa PASJA - aż ciarki po skórze przechodzą...


Dzisiaj postanowiłem napisać o tym, jak znaleźć swoją prawdziwą pasję. Jeśli jesteś moim znajomym na Facebooku wiesz pewnie, że dziś zamieściłem cytat wielkiego pisarza i filozofa francuskiego, Denisa Diderot. Jeśli go jeszcze nie czytałeś odwiedź mój profil na Facebooku (wystarczy kliknąć na moje zdjęcie w prawej szpalcie tego bloga pod napisem Facebook).

Diderot powiedział bardzo ważną rzecz o PASJI i jej wpływie na ludzkie życie. Dzisiaj podpowiem Ci, jak odnaleźć swoją pasję.

Każdy z nas jest w czymś dobry. W niektórych rzeczach naprawdę dobry! Nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawę, może się okazać, że masz wyjątkowe zdolności w tańcu lub w pisaniu. Może wydawać Ci się, że wykonywanie takiej rzeczy nie wymaga od Ciebie wysiłku, a jest to spontanicznie doskonałe. Dla Ciebie jednak to najzwyczajniejsza rzecz pod słońcem, której nigdy nie nazwałbyś PASJĄ.

Oto kilka sugestii, w jaki sposób możesz odkryć swoją prawdziwą pasję:

  1. Zastanów się, jakie rzeczy kochasz robić. Dosłownie: KOCHASZ robić. Czy będąc dzieckiem lub nastolatkiem miałeś hobby, które uwielbiałeś bardziej niż inne rzeczy? Czy obecnie są takie czynności w Twoim życiu, przy wykonywaniu których na Twojej twarzy pojawia się uśmiech, a w sercu uczucie satysfakcji? Może lubisz czytać powieści przygodowe, kolekcjonować znaczki, łowić ryby? Może uwielbiasz stwarzać nowe rzeczy, uczyć innych lub opowiadać o swoich przygodach? Zastanów się, co kochasz.

  1. W czym jesteś dobry? Zapytaj się swoich najbliższych lub znajomych w pracy, w czym jesteś dobry. Zapytaj się szczerze. Możesz się zdziwić, jakie usłyszysz odpowiedzi. Obok tych, których się spodziewałeś usłyszysz także z dużym prawdopodobieństwem takie, o których nigdy nie pomyślałeś. Zastanów się także indywidualnie, przypomnij sobie sytuacje, w których czułeś, widziałeś i słyszałeś, że to, co zrobiłeś było naprawdę dobre.

  1. Co Cię ekscytuje? Co sprawia, że jesteś w stanie wyskoczyć spod pierzyny w zimowy, niedzielny wczesny poranek (powiedzmy: o godzinie 6.30 rano)? Myśl o czym sprawia, że nie możesz spokojnie usiedzieć na miejscu dopóki tego nie zaczniesz robić?

  1. O czym ostatnio więcej czytasz? Jakich materiałów szukasz w internecie lub w telewizji? Czy spędzasz godziny na wyszukiwaniu informacji na jakiś jeden szczególny temat? Jakie rodzaje gazet czytasz? Programy o jakiej tematyce oglądasz w telewizji? Jakie audycje uwielbiasz słuchać w radiu?

  1. O czym rozmawiasz ze swoimi przyjaciółmi lub rodziną? Jakie tematy Cię najbardziej ekscytują? Przy jakich tematach się „rozkręcasz”? Opowieści o czym słuchasz z wytężoną uwagą?

  1. Jakie są Twoje cele? Wypisz na kartce papieru Twoje 3 największe cele w najbliższym życiu. Czego one dotyczą? Życia osobistego, życia zawodowego? Co Ci mówią na Twój własny temat, na temat Twoich zainteresowań?

  1. Gdzieś chciałbyś być za rok? Jak chciałbyś, aby wyglądało Twoje życie za rok? Co będziesz robił za rok? Daj się ponieść wyobraźni.

  1. Zapisuj wszystkie swoje pomysły dotyczące Twoich pasji. Obejrzyj się dookoła siebie, spójrz na swój dom/mieszkanie. Zapisz wszystko co może posłużyć Ci za inspirację.

  1. Pobaw się w dziennikarza. Popytaj się ludzi z Twojego otoczenia, jakie są ich pasje, hobby, zainteresowania. Może się okazać, że Ty też masz podobne. Możesz wówczas poradzić się, jak ta dana osoba żyje daną pasją, jak ją wykorzystuje i łączy z innymi rzeczami, np. tzw. obowiązkami.

  1. Nigdy nie przestań próbować! Nie poddawaj się, jeśli nie potrafisz na dzień dzisiejszy odnaleźć swojej pasji. Próbuj, pewnego dnia możesz doznać „olśnienia”. Możesz znaleźć w swoim życiu więcej niż jedną pasję.

Ja mam w życiu kilka prawdziwych PASJI. 
Pierwszą jest to co robię m.in. tutaj :) -> pomaganie innym w rozwoju osobistym oraz coaching. 
Drugą jest prowadzenie bloga, pisanie w ogólności. 
Trzecią – poznawanie odmiennych kultur i religii. 
Czwartą – muzyka klasyczna i teatr (w tym teatr muzyczny). To są moje największe pasje. Reszta to zainteresowania...

Zachęcam Cię do przeprowadzenia powyższych ćwiczeń. Aż strach pomyśleć co możesz odkryć...! :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz