środa, 28 marca 2012

Pomaganie


"Nigdy nie martw się liczbami. Pomagaj jednej osobie w danej chwili i zawsze zaczynaj od osoby, która jest najbliżej Ciebie." (Matka Teresa)


Pomagasz innym? Jeśli tak, to komu?

Bez względu na to, czy działasz na rzecz biednych w krajach trzeciego świata, czy pomagasz uchodźcom, czy wspierasz starszą osobę ze swojego otoczenia, czy też dbasz o porzucone zwierzęta Twoja pomoc jest BEZCENNA. Nie ważne czy przekazujesz 10% swojego dochodu na ten cel. Nie ważne czy karmisz głodnego zwykłą, suchą bułką. Liczby nie są najważniejsze. Liczy się Twoje serce i otwartość na Innego.

Dlaczego Matka Teresa mówi aby pomagać jednej osobie w danej chwili? Moim zdaniem jeśli tak robimy poświęcamy całe swoje serce, całą uwagę właśnie tej osobie. Jesteśmy w pełni ofiarni, ofiarujemy swoją pomoc w całości. Dzięki temu, że jesteśmy uważni, ten kto otrzymuje naszą pomoc zyskuje nie tylko w wymiarze materialnym, ale przede wszystkim w emocjonalnym i duchowym. Taka osoba doświadcza naszego oddania i miłości, wzmacnia się jej poczucie wartości i zaczyna doceniać swoją godność.

Powiem więcej, nawet jeśli działamy na rzecz zbiorowości powinniśmy moim zdaniem robić to tak, jakbyśmy pomagali pojedynczej osobie. Nasza pomoc będzie wówczas bardziej osobista i w większym stopniu przepełniona oddaniem.

"zawsze zaczynaj od osoby, która jest najbliżej Ciebie."

Myślę, że jest to przekaz szczególnie dla tych z nas, którzy chcieliby pomagać, ale uważają że ich pomoc może nic nie znaczyć. Szukają odległego celu, gdy tak naprawdę potrzebujący znajdują się tuż za rogiem lub dosłownie obok nas.

Mam propozycję. Rozejrzyj się dziś wokół siebie i zobacz czy nie dostrzegasz osoby potrzebującej. Obdarz ją swoją pomocą. Może to być wsparcie materialne, pomoc w wykonaniu jakiejś czynności lub obdarzenie tego kogoś szczerym uśmiechem. Zastanów się dokładnie i nie wahaj w udzieleniu pomocy. Jeśli będziemy codziennie pomagać sobie nawzajem, w swoim najbliższym otoczeniu, z dnia na dzień będziemy czynić nasz świat piękniejszym i bogatszym. Weźmy odpowiedzialność za najbliższych, weźmy odpowiedzialność za świat, w którym żyjemy!


1 komentarz:

 1. Ciekawy wpis, jakże istotny przekaz streszczony w prostej formie. A wszystko dzięki niesamowitej kobiecie.
  Jakże miło by było, gdyby każdy tak postępował, miał na tyle siły i odwagi, żeby zacząć od zmiany siebie.. etap po etapie dokonując zmian w otoczeniu..
  Miło mi dołączyć do członków bloga;)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie
  Gosia

  OdpowiedzUsuń